Skip to content

119 Farmington RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 3, 2020

Property Information

Block404.24
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM182

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,600
26%
Improvement Value:$212,700
74%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,855+14.8%
2024$11,203+2.5%
2023$10,928+1.3%
2022$10,792+0.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,196DeedBook 11575, Page 901

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 10773, Page 1955Recorded12/1/2017

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5091, Page 312

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4964, Page 737

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4566, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1962