Skip to content

130 Barcroft DrCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block404.27
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM185

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,742
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,600
26%
Improvement Value:$217,600
74%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,074+6.1%
2024$12,320+2.5%
2023$12,018+1.3%
2022$11,869+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft2,742DeedBook 12582, Page 1578

Property Sale

Sale
$453,000
DeedBook 8303, Page 367

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 3568, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1962