Skip to content

192 Pearl Croft RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 29, 2007

Property Information

Block404.27
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM185

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,134
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
27%
Improvement Value:$195,000
73%
Total Assessment$267,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,906+6.1%
2024$11,219+2.5%
2023$10,944+1.3%
2022$10,808+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,134DeedBook 8701, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1962