Skip to content

217 Heritage RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1966

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block404.29
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM180

Building Details

Building Class17
Description2SF-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,741
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
23%
Improvement Value:$249,600
77%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,496+6.1%
2024$13,661+11.1%
2023$12,301+1.3%
2022$12,148+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,742DeedBook 10450, Page 1311

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4902, Page 228

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 3372, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1966