Skip to content

215 Gravel Bend RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1966

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Apr 7, 2015

Property Information

Block404.30
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM180

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,170
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,700
21%
Improvement Value:$284,600
79%
Total Assessment$360,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,066+6.1%
2024$15,140+2.5%
2023$14,769+8.8%
2022$13,573+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$419,000

To:

Sq Ft3,170DeedBook 10187, Page 857

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 4840, Page 344

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3261, Page 959

Property Built

Built

Year Built: 1966