Skip to content

222 Gravel Bend RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1966

Last Sale Price
$398,000
Last Sale Date
Jul 28, 2010

Property Information

Block404.31
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM180

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,703
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,900
26%
Improvement Value:$210,300
74%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,717+6.1%
2024$11,984+3.1%
2023$11,629+1.3%
2022$11,484+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$398,000

To:

Sq Ft2,703DeedBook 9268, Page 306

Property Sale

Sale
$369,900
DeedBook 7884, Page 348

Property Sale

Sale
$218,800
DeedBook 5064, Page 214

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4810, Page 644

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4641, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1966