Skip to content

1219 Kay Dr WCherry Hill, NJ 08034

Built 1954

Last Sale Price
$889,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block404.44
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM184

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,449
Acreage1.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
41%
Improvement Value:$263,600
59%
Total Assessment$448,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,003+6.1%
2024$18,850+2.5%
2023$18,388+1.3%
2022$18,159+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$889,000

To:

Sq Ft3,449DeedBook 12931, Page 1023

Property Sale

Sale
$577,500

From:

To:

Sq Ft3,449DeedBook 10714, Page 503Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 3905, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1954