Skip to content

1274 Kay Dr ECherry Hill, NJ 08034

Built 1950

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block404.45
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM184

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,539
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,500
32%
Improvement Value:$346,100
68%
Total Assessment$511,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,812+6.1%
2024$21,497+7.8%
2023$19,946+1.3%
2022$19,698+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft4,539DeedBook 11265, Page 1233

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft3,478DeedBook 10118, Page 342Recorded12/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950