Skip to content

1241 Folkestone WayCherry Hill, NJ 08034

Built 1956

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block404.47
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM185

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,743
Acreage1.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,500
33%
Improvement Value:$365,900
67%
Total Assessment$548,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,453+6.1%
2024$23,044+29.4%
2023$17,802+1.3%
2022$17,580+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000

To:

Sq Ft3,743DeedBook 11555, Page 521

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,542DeedBook 10106, Page 1844Recorded11/24/2014

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 4434, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1956