Skip to content

1237 Folkestone WayCherry Hill, NJ 08034

Built 1954

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 9, 2023

Property Information

Block404.47
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM185

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,999
Acreage2.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
46%
Improvement Value:$232,500
54%
Total Assessment$432,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,285+6.1%
2024$18,174+2.5%
2023$17,728+1.3%
2022$17,508+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,999DeedBook 12312, Page 1770

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 3729, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1954