Skip to content

314 Sherry WayCherry Hill, NJ 08034

Built 1959

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block404.49
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM188

Building Details

Building Class17
Description2SAL-2BIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,700
32%
Improvement Value:$192,600
68%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,543+6.1%
2024$11,820+4.1%
2023$11,354+1.3%
2022$11,213+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,432DeedBook 10483, Page 1902

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4819, Page 530

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 4520, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1959