Skip to content

422 Holly Glen DrCherry Hill, NJ 08034

Built 1955

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 5, 2008

Property Information

Block404.49
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM188

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,059
Acreage1.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
29%
Improvement Value:$268,000
71%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,855+6.1%
2024$15,884+9.8%
2023$14,469+9.8%
2022$13,172+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft3,059DeedBook 8944, Page 998

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4982, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1955