Skip to content

413 Holly Glen DrCherry Hill, NJ 08034

Built 1957

Last Sale Price
$584,000
Last Sale Date
Sep 6, 2017

Property Information

Block404.50
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM188

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,139
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
24%
Improvement Value:$328,000
76%
Total Assessment$430,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,196+6.1%
2024$18,090+2.5%
2023$17,646+1.3%
2022$17,427+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$584,000

To:

Sq Ft4,139DeedBook 10732, Page 437

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 5176, Page 294

Property Sale

Sale
$78,280
DeedBook 3589, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1957