Skip to content

421 Kresson RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1950

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 13, 2011

Property Information

Block408.02
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM180

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
40%
Improvement Value:$89,400
60%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,689+6.1%
2024$6,303+2.5%
2023$6,149+1.3%
2022$6,072+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,484DeedBook 9408, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1950