Skip to content

21 Indian King DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1965

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Aug 5, 1980

Property Information

Block411.08
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM259

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,716
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,300
26%
Improvement Value:$234,200
74%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,113+6.1%
2024$13,299+2.5%
2023$12,973+1.3%
2022$12,812+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft2,716DeedBook 3728, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1965