Skip to content

35 East Riding DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1971

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 6, 2006

Property Information

Block412.01
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM258

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,100
31%
Improvement Value:$191,600
69%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,383+6.1%
2024$11,669+2.5%
2023$11,383+1.3%
2022$11,241+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 8355, Page 560

Property Sale

Sale
$354,000
DeedBook 7525, Page 1750

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5203, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1971