Skip to content

8 Millhouse LnCherry Hill, NJ 08003

Built 1968

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block413.03
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM258

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,200
22%
Improvement Value:$313,800
78%
Total Assessment$402,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,925+6.1%
2024$16,892+25.9%
2023$13,416+1.3%
2022$13,249+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft2,572DeedBook 11625, Page 803

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft2,572DeedBook 11541, Page 403Recorded11/13/2020

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 7525, Page 1269

Property Sale

Sale
$91,700
DeedBook 3568, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1968