Skip to content

956 Kresson RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1985

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 6, 2005

Property Information

Block434.01
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM244

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,655
Acreage1.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,300
16%
Improvement Value:$512,700
84%
Total Assessment$614,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,378+6.1%
2024$25,800+2.5%
2023$25,168+1.3%
2022$24,855+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft5,655DeedBook 7886, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1985