Skip to content

1305 Heartwood DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1965

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Nov 28, 2016

Property Information

Block434.02
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM253

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,279
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
34%
Improvement Value:$149,700
66%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,055+6.1%
2024$9,476+2.5%
2023$9,243+1.3%
2022$9,128+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

To:

Sq Ft2,279DeedBook 10546, Page 1784

Property Built

Built

Year Built: 1965