Skip to content

18 Edgewood DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1970

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 27, 2004

Property Information

Block434.02
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM253

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,220
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
31%
Improvement Value:$355,600
69%
Total Assessment$515,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,991+6.1%
2024$21,666+7.7%
2023$20,110+1.3%
2022$19,860+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft4,220DeedBook 7585, Page 777

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5232, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1970