Skip to content

14 Edgewood DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1958

Last Sale Price
$214,350
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block434.02
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM253

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,803
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
53%
Improvement Value:$141,000
47%
Total Assessment$303,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,511+6.1%
2024$12,732+8.0%
2023$11,789+1.3%
2022$11,642+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$214,350

To:

Sq Ft1,868DeedBook 10312, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1958