Skip to content

10 Edgewood DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1968

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Apr 26, 1991

Property Information

Block434.02
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM253

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,304
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,500
47%
Improvement Value:$183,300
53%
Total Assessment$345,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,419+6.1%
2024$14,531+2.5%
2023$14,174+1.3%
2022$13,998+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

To:

Sq Ft3,304DeedBook 4496, Page 308

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4218, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1968