Skip to content

1104 Kresson RdCherry Hill, NJ 08003

Built 1949
Other Exempt

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block434.02
Lot31
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM253

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,532
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
47%
Improvement Value:$166,800
53%
Total Assessment$314,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$12,365+1.6%
2017$12,170+1.1%
2016$12,035-2.8%
2015$12,385-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft2,532DeedBook 10464, Page 940

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3546, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1949