Skip to content

1361 Heartwood DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1965

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Dec 12, 1997

Property Information

Block434.02
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM253

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,400
39%
Improvement Value:$128,600
61%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,364+6.1%
2024$8,824+2.5%
2023$8,608+1.3%
2022$8,501+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000

To:

Sq Ft2,012DeedBook 4923, Page 755

Property Sale

Sale
$50,250
DeedBook 3513, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1965