Skip to content

1217 Liberty Bell DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block434.07
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM245

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,961
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,600
23%
Improvement Value:$251,500
77%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,496+6.1%
2024$13,661+2.5%
2023$13,326+1.3%
2022$13,160+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$835,000
Sq Ft2,961DeedBook 12972, Page 527Recorded12/4/2025

Property Sale

Sale
$645,000

To:

DeedBook 12766, Page 93

Property Sale

Sale
$82,870

To:

DeedBook 3704, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1979