Skip to content

1225 Liberty Bell DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block434.07
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM245

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,175
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,900
23%
Improvement Value:$255,600
77%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,782+6.1%
2024$13,930+2.5%
2023$13,588+1.3%
2022$13,419+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft3,175DeedBook 10844, Page 1434Recorded3/19/2018

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5184, Page 667

Property Sale

Sale
$85,115
DeedBook 3660, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1979