Skip to content

1113 Liberty Bell DrCherry Hill, NJ 08003

Built 1970

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block434.13
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM246

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,414
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
24%
Improvement Value:$245,600
76%
Total Assessment$323,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,407+6.1%
2024$13,577+2.5%
2023$13,244+1.3%
2022$13,079+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft3,414DeedBook 10818, Page 659

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5282, Page 882

Property Sale

Sale
$238,750
DeedBook 4649, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1970