Skip to content

444 Browning LnCherry Hill, NJ 08003

Built 1962

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block434.23
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM236

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage1.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,200
28%
Improvement Value:$265,700
72%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,449+6.1%
2024$15,501+10.0%
2023$14,096+1.3%
2022$13,921+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000

To:

Sq Ft2,228DeedBook 10464, Page 467

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 5229, Page 799

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 4246, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1962