Skip to content

466 Browning LnCherry Hill, NJ 08003

Built 1995

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block434.24
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM235

Building Details

Building Class18
Description2SFS-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,500
Acreage1.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
18%
Improvement Value:$574,000
82%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,213+6.1%
2024$29,414-4.0%
2023$30,640+1.3%
2022$30,259+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$970,000

To:

Sq Ft5,500DeedBook 12531, Page 1522

Property Built

Built

Year Built: 1995