Skip to content

1201 Forge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block435.02
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM193

Building Details

Building Class17
Description1SAL-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,594
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,600
38%
Improvement Value:$130,100
62%
Total Assessment$208,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,056+6.3%
2024$8,520-0.4%
2023$8,555+4.3%
2022$8,198+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,594DeedBook 12896, Page 1996

Property Sale

Sale
$253,000

To:

Sq Ft1,594DeedBook 9842, Page 1745

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7261, Page 65

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4920, Page 177

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4173, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1962