Skip to content

1217 Forge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1966

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 30, 2001

Property Information

Block435.02
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM193

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,316
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
26%
Improvement Value:$197,400
74%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,914+6.1%
2024$11,228+2.5%
2023$10,953+1.3%
2022$10,816+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft2,316DeedBook 5175, Page 621

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5126, Page 501

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4293, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1966