Skip to content

1227 Forge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1966

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 18, 2008

Property Information

Block435.02
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM193

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
28%
Improvement Value:$181,500
72%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,205+6.1%
2024$10,560+2.5%
2023$10,301+1.3%
2022$10,173+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,056DeedBook 8876, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1966