Skip to content

1241 Forge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block435.02
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM193

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,300
28%
Improvement Value:$177,500
72%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,049+6.1%
2024$10,413+2.5%
2023$10,157+1.3%
2022$10,031+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,464DeedBook 12413, Page 1309

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 9207, Page 73

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8794, Page 1457

Property Built

Built

Year Built: 1962