Skip to content

1206 Wyndmoor RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Jun 10, 2010

Property Information

Block435.02
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM193

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,300
31%
Improvement Value:$169,700
69%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,969+6.1%
2024$10,337+2.5%
2023$10,084+1.3%
2022$9,958+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000

To:

Sq Ft2,320DeedBook 9246, Page 334

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4118, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1962