Skip to content

108 Covered Bridge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Nov 8, 2002

Property Information

Block435.04
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM195

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,900
31%
Improvement Value:$155,700
69%
Total Assessment$225,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,060+6.1%
2024$9,480+2.5%
2023$9,247+1.3%
2022$9,132+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 5276, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1962