Skip to content

100 Covered Bridge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1957

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block435.04
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM195

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,370
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,200
23%
Improvement Value:$241,800
77%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,046+6.1%
2024$13,236+2.5%
2023$12,912+1.3%
2022$12,751+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft3,370DeedBook 11987, Page 308

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 4594, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1957