Skip to content

201 Dorado DrCherry Hill, NJ 08034

Built 1957

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 27, 2016

Property Information

Block435.07
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM193

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
27%
Improvement Value:$197,700
73%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,075+6.1%
2024$11,379+12.9%
2023$10,075+1.3%
2022$9,950+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,032DeedBook 10445, Page 669

Property Sale

Sale
$263,900
DeedBook 7409, Page 722

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7227, Page 1700

Property Built

Built

Year Built: 1957