Skip to content

1304 Beaverbrook DrCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block435.08
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM195

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,567
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
33%
Improvement Value:$152,000
68%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,939+6.1%
2024$9,366+2.5%
2023$9,137+1.3%
2022$9,023+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$242,500

To:

Sq Ft1,567DeedBook 10545, Page 1320

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,587DeedBook 10265, Page 1318Recorded9/9/2015

Property Sale

Sale
$96,100
DeedBook 7736, Page 1715

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4924, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1958