Skip to content

209 Covered Bridge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1958

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block435.08
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM195

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,300
29%
Improvement Value:$182,100
71%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,388+6.1%
2024$10,732+2.5%
2023$10,469+1.3%
2022$10,339+0.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,320DeedBook 12143, Page 36

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook 7731, Page 1979

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5179, Page 409

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook 4964, Page 117

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3567, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1958