Skip to content

1214 Forge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block435.16
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM193

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,200
29%
Improvement Value:$181,600
71%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,156+6.3%
2024$10,499+0.1%
2023$10,485+3.8%
2022$10,105+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,056DeedBook 12681, Page 1098

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 3668, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1962