Skip to content

1248 Forge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 9, 2003

Property Information

Block435.16
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM193

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,142
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,700
26%
Improvement Value:$229,300
74%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,734+6.1%
2024$12,942+2.5%
2023$12,625+1.3%
2022$12,468+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft3,142DeedBook 7340, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1962