Skip to content

1246 Forge RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1962

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Apr 3, 2025

Property Information

Block435.16
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM193

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
37%
Improvement Value:$132,700
63%
Total Assessment$210,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,395+6.1%
2024$8,854+2.5%
2023$8,637+1.3%
2022$8,529+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 12808, Page 117

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4429, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1962