Skip to content

1400 Kings Hwy NCherry Hill, NJ 08034

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2006

Property Information

Block443.01
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM159

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
46%
Improvement Value:$312,500
54%
Total Assessment$577,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,751+6.1%
2024$24,267+2.5%
2023$23,672+1.3%
2022$23,377+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4184, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1968