Skip to content

1410 Kings Hwy NCherry Hill, NJ 08034

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Mar 8, 2010

Property Information

Block443.01
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM159

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
40%
Improvement Value:$330,000
60%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,525+6.1%
2024$23,111+2.5%
2023$22,545+1.3%
2022$22,264+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

To:

DeedBook 9191, Page 1463

Property Sale

Sale
$843,000
DeedBook 8143, Page 1133

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5071, Page 826

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 4186, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1970