Skip to content

12 Ormond Ave WCherry Hill, NJ 08002

Built 1955

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block443.01
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM159

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
29%
Improvement Value:$111,000
71%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,961+6.1%
2024$6,559+2.5%
2023$6,399+5.4%
2022$6,069+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,164DeedBook 11889, Page 1193

Property Built

Built

Year Built: 1955