Skip to content

11 Tampa Ave ECherry Hill, NJ 08034

Built 1952

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block448.01
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM200

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,491
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
26%
Improvement Value:$159,400
74%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,587+6.1%
2024$9,034+3.2%
2023$8,755+1.3%
2022$8,647+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$187,500

To:

Sq Ft1,491DeedBook 10383, Page 163

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 7200, Page 1405

Property Built

Built

Year Built: 1952