Skip to content

1305 Princess RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2007

Property Information

Block460.01
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM200

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,894
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,100
28%
Improvement Value:$131,400
72%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,138+6.1%
2024$7,669+2.5%
2023$7,481+1.3%
2022$7,388+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5129, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1965