Skip to content

140 Green Vale RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1970

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 25, 2014

Property Information

Block462.04
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM208

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,724
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
22%
Improvement Value:$216,900
79%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,097+6.1%
2024$11,400+1.4%
2023$11,248+1.3%
2022$11,108+0.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft2,724DeedBook 10113, Page 1202

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8894, Page 1607

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5244, Page 240

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 4575, Page 688

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 4344, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1970