Skip to content

111 Hart RdCherry Hill, NJ 08034

Built 1973

Last Sale Price
$537,000
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block462.04
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM208

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,835
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,900
19%
Improvement Value:$225,500
81%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,414+6.1%
2024$11,698+2.5%
2023$11,412+1.3%
2022$11,270+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$537,000

To:

Sq Ft2,835DeedBook 12371, Page 71

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 3335, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1973