Skip to content

Mark 70 - #106Cherry Hill, NJ 08034

Built 1973
Commercial

Last Sale Price
$49,333
Last Sale Date
Jan 2, 2019

Property Information

Block463.09
Lot18
QualifierC0106
CountyCamden
MunicipalityCherry Hill Townshp
Tax Map PageM196

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage8.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
67%
Improvement Value:$19,800
33%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,675+6.1%
2024$2,521+2.5%
2023$2,459-49.6%
2022$4,882+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$49,333

To:

DeedBook 11068, Page 1503

Property Sale

SaleMulti
$100,000

From:

To:

DeedBook 10274, Page 1586Recorded9/29/2015

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 3809, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1973